Wiele kobiet zastanawia się, czy będąc w ciąży, powinny udać się do dentysty. Ich obawy dotyczą przede wszystkim zdrowia dziecka i wpływu ewentualnych znieczuleń na rozwój płodu. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Stan jamy ustnej kobiety ma niebagatelny wpływ na organizm, zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka. Szczególnie niebezpieczna jest zaawansowana próchnica, która może doprowadzić do przedostania się bakterii do krwioobiegu. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę, pacjentka zadbała o odpowiednią profilaktykę. Wśród polecanych zabiegów wymienić można:
- higienizację zębów (skaling, piaskowanie) – aby pozbyć się kamienia nazębnego,
- wyleczenie ubytków – im wcześniej, tym lepiej, aby uniknąć leczenia kanałowego,
- wyleczenie chorób przyzębia.
Do tego warto wdrożyć odpowiednią higienę jamy ustnej – regularne mycie zębów, wizyty profilaktyczne, używanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Dzięki tym działaniom ryzyko wystąpienia nagłych problemów w trakcie ciąży z pewnością spadnie.
Jakie zabiegi dentystyczne można wykonywać w ciąży?
Przyjmuje się, że najbezpieczniejszym okresem do zabiegów dentystycznych jest drugi trymestr ciąży, czyli okres między 14 a 26 tygodniem. W rzeczywistości jednak wiele procedur można wykonywać przez cały czas trwania ciąży. Należą do nich, np. leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, zatrucie zęba czy leczenie ortodontyczne.
Prawdą jest też, że szczególnej uwagi wymaga pierwszy trymestr. W tym czasie zabiegi powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. To samo samo dotyczy trzeciego trymestru, kiedy wymuszona pozycja na fotelu dentystycznym może być niekomfortowa dla pacjentki.
Czy w ciąży można stosować znieczulenie?
Wokół tematu stosowania znieczulenia w ciąży narosło wiele mitów. Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje preparatami, których składniki nie przenikają do łożyska, a tym samym są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Są także pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne. Dodatkowo znieczulenie zmniejsza stres pacjentki, co także ma wpływ na dobrostan dziecka.
Należy pamiętać, żeby zawsze poinformować lekarza o ciąży. Dzięki temu będzie on w stanie dostosować metodę i dobrać odpowiednią dawkę znieczulenia.
Czy będąc w ciąży, można wybielać zęby?
Wybielanie zębów należy przełożyć na okres po porodzie. Promieniowanie UV przyczynia się bowiem do rozkładu kwasu foliowego, a substancje zawarte w preparatach do wybielania mogą być szkodliwe dla dziecka.
Co z badaniem RTG w ciąży?
Mimo najnowszych zdobyczy technologicznych, wykonywanie zdjęć RTG nie jest zalecane w okresie ciąży. Jednak w szczególnych przypadkach, przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, takie zdjęcie może zostać wykonane.
Czy ciąża osłabia zęby?
W trakcie ciąży wiele pacjentek zauważa pogorszenie stanu jamy ustnej. Przyczyny mogą leżeć w zmianach hormonalnych, na skutek których dochodzi do rozpulchnienia czy krwawienia dziąseł. Dodatkowo wymioty osłabiają szkliwo, a nudności zniechęcają do mycia zębów. Jeśli dodać do tego nocne podjadanie lub zwiększony apetyt na cukier, próchnica faktycznie może rozwijać się szybciej niż normalnie. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać higienę na odpowiednim poziomie oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne u dentysty. Dzięki temu mamy szansę zareagować, zanim problem się rozwinie.
***
Jesteś w ciąży lub ją planujesz? Zapraszamy na wizytę profilaktyczną! Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Nasz gabinet dentystyczny mieści się w Białymstoku, na osiedlu Nowe Miasto, przy ul. Zachodniej 2F lok. U14.