Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. W sytuacji, gdy nie każdy może się cieszyć naturalnym blaskiem zębów, z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna. Jednym z jej zabiegów jest wybielanie zębów. Co warto o nim wiedzieć? Zebraliśmy odpowiedzi na 7 pytań, które najczęściej zadają pacjenci naszego gabinetu.
Wybielania dokonuje się przy pomocy specjalnych preparatów, które wchodząc w reakcję chemiczną z substancjami czynnymi nagromadzonymi w ciemnych barwnikach, sprawiają, że ulegają one utlenieniu. W efekcie zęby stają się widocznie jaśniejsze. Zabieg ten jest wskazany dla osób, które zmagają się zarówno z przebarwieniami spowodowanymi paleniem papierosów, dietą czy lekami, jak i uwarunkowaniami genetycznymi.
Jeśli chcemy wybielić zęby, ważne jest, aby zrobić to w gabinecie dentystycznym. Preparaty czy pasty wybielające kupowane w aptece lub drogerii nie dadzą nam bowiem zadowalającego efektu. A to dlatego, że ich działanie opiera się na ścieraniu, w wyniku którego usuniemy lekkie przebarwienia, ale z pewnością nie zyskamy białego uśmiechu.
Myślisz nad zabiegiem wybielania, ale masz wątpliwości co do metod, bezpieczeństwa i przebiegu procedury? W tym wpisie postaramy się je rozwiać.
Czy każdy może wybielić zęby?
O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu wybielania zębów, decyduje dentysta. Podczas wywiadu oraz badania jamy ustnej, sprawdza on, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania i czy dana metoda przyniesie oczekiwane efekty. Wśród najczęstszych przeciwwskazań wymienić można: próchnicę, choroby przyzębia, nadwrażliwość, odsłonięte korzenie zębowe, stany zapalne, przyjmowanie niektórych lekarstw czy osłabienie organizmu. Zabieg nie jest też wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób poniżej 16 roku życia.
Jakie opcje wybielania mam do wyboru?
W gabinecie Twój Dentysta oferujemy dwie metody wybielania. Pierwszą z nich jest wybielanie lampą połączone z nakładkami. W drugiej metodzie pacjent otrzymuje indywidualnie dopasowane nakładki do stosowania w domu.
Jak przebiega procedura wybielania zębów?
W pierwszej kolejności lekarz dentysta przeprowadza wywiad i ocenia stan jamy ustnej. Może wtedy zalecić leczenie ubytków lub wykonanie zabiegu profesjonalnej higienizacji. Następnie pobierany jest wycisk, służący do przygotowania indywidualnych nakładek.
Gdy zęby są gotowe, to znaczy zdrowe i pozbawione kamienia, dentysta nanosi na dziąsła specjalny żel ochronny. Następnie pokrywa zęby preparatem wybielającym i naświetla go przez określony czas. Aby podtrzymać efekt wybielania, pacjent otrzymuje też nakładki do domu.
W metodzie nakładkowej natomiast, po przygotowaniu nakładek, pacjent dostaje je wraz ze specjalnym preparatem wybielającym. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy ich używać od 2 do 4 tygodni.
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
To często powtarzany mit. Okazuje się jednak, że wybielanie zębów przeprowadzone w gabinecie dentystycznym, nie wpływa negatywnie na szkliwo. W przeciwieństwie do domowych metod, jak na przykład stosowanie mieszanek z sody, kurkumy czy aktywnego węgla drzewnego. Dentysta dobiera bowiem odpowiednie stężenie preparatu, a cała procedura jest poprzedzona dokładnym badaniem, higienizacją i ewentualnym leczeniem ubytków.
Czy wybielanie zębów boli?
Wybielanie zębów to zabieg bezbolesny, o ile pacjent nie zmaga się z nadwrażliwością, a jego zęby są zdrowe i pozbawione próchnicy. W takim przypadku może on odczuwać pewien dyskomfort, zarówno podczas, jak i po zabiegu. Jest on jednak krótkotrwały i znika w przeciągu kilku dni.
Czy wybielanie zębów szkodzi zdrowiu?
Wybielanie zębów jest bezpieczne i nie wpływa negatywnie na zdrowie organizmu. Jeśli stomatolog nie widzi przeciwwskazań, zabiegowi można się poddać bez obaw o skutki uboczne.
Jak długo utrzymuje się efekt?
To kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, jednak uśredniając, jaśniejszymi zębami możemy cieszyć się od roku do nawet trzech lat. Wiele zależy tu od naszych nawyków żywieniowych i stylu życia. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się stosować tzw. białą dietę i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Później warto unikać kawy, herbaty, wina, papierosów i kolorowych napojów. Dobrze jest też regularnie wykonywać zabieg higienizacji zębów, który pozwala pozbyć się kamienia i przebarwień. Więcej na jego temat przeczytasz we wpisie: Higienizacja zębów – bez bólu i dyskomfortu!
***
Marzysz o pięknych, białych zębach? Umów się na konsultację w naszym gabinecie! Chętnie podpowiemy Ci najlepsze rozwiązania i dobierzemy odpowiednią metodę.