Lekarz stomatolog Zyta Grygutis – Mroczkowska, w kolejnym wpisie blogowym radzi, jak optymalnie wybrać szczoteczkę stomatologiczną.
Na rynku możemy bez trudu znaleźć pokaźny arsenał broni w walce z próchnicą. Mamy do wyboru:
- dziesiątki rodzajów past do zębów,
- setki modeli szczoteczek – tych tradycyjnych i elektrycznych,
- do tego płyny do płukania ust,
- nici dentystyczne.
Jak się nie pogubić? Jak wybrać najodpowiedniejsze i skuteczne, a nie tylko ładne i modne?
– O pomoc w wyborze odpowiednich środków możemy zwrócić do specjalisty. To nie jest tak, że bierzemy pierwszą z brzegu szczoteczkę z półki w markecie. Są różne rodzaje szczoteczek, odpowiednie dla różnych osób. Wybór powinien być indywidualny. Inna szczoteczka dla osób z problemami periodontologicznymi, inna dla osób młodych, a jeszcze inna dla starszych. Nie ma szczoteczki uniwersalnej – podsumowuje lekarz stomatolog Zyta Grygutis – Mroczkowska, prowadząca gabinet stomatologiczny „Twój Dentysta Białystok”.
Myjąc, a właściwie szczotkując zęby szczoteczką, nie zapominajmy też o języku. To na nim, a nie na zębach, jest największa liczba bakterii. W sklepach dostępne są już szczotki wyposażone w specjalną końcówkę albo gumową nakładkę służącą właśnie do czyszczenia powierzchni języka.
Jaka szczoteczka? Odpowiada stomatolog
Od kilku lat modne są szczoteczki elektryczne z obracaną końcówką czyszczącą. Można znaleźć wiele opinii co do ich przydatności. Jedni uważają to za genialny wynalazek, inni z kolei oceniają to jako nieprzydatną fanaberię i zwykły gadżet. Ale jak radzi lekarz stomatolog Zyta Grygutis – Mroczkowska to, czy szczoteczka jest tradycyjna, czy elektryczna nie ma właściwie znaczenia. Ważne jest, aby jej poprawnie używać oraz to, aby była dobrze czyli indywidualnie dobrana.
Wiele osób kupuje szczoteczkę raz do roku. Zdarza się, że wymieniamy ją co kilka – kilkanaście lat – dopiero wtedy gdy zrobi się już wyraźnie zużyta. To ogromny błąd.
Dobra szczoteczka, czyli jaka?
Po pierwsze: dobra szczoteczka – spersonalizowana i właściwie dobrana.
Po drugie: musi zachowywać swoje właściwości. A te wyczerpują się po około trzech – czterech miesiącach intensywnego użytkowania.
Na konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej, czy jej braku, nie trzeba długo czekać. Próchnica u dzieci i dorosłych, krwawienia z dziąseł, kamień nazębny to najczęstsze problemy, z którymi zmagają się stomatolodzy. Wszystkich tych kłopotów można jednak uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad, które opierają się na konsekwencji w działaniu. Pamiętajmy przede wszystkim o cyklicznych wizytach kontrolnych. Przegląd jamy ustnej jest za darmo. Systematyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna być na stałe wpisana w kalendarz każdej rodziny.