Aparaty ruchome dla dzieci to skuteczna i bezpieczna metoda korygowania oraz zatrzymywania rozwoju wad zgryzu u najmłodszych pacjentów. Dzięki niej jesteśmy w stanie zmienić ułożenie zębów, wyrównać zaburzoną pracę mięśni twarzy czy skorygować kształt szczęki i żuchwy. Co warto wiedzieć o aparatach ruchomych i od czego zależy skuteczność leczenia?
O zęby dzieci należy dbać od najmłodszych lat. Dotyczy to nie tylko uczenia dobrych nawyków higienicznych, ale także reagowania na pojawiającą się próchnicę oraz rozwijające się wady zgryzu. W przypadku tego ostatniego problemu, im wcześniej zostanie rozpoznana nieprawidłowość w ułożeniu zębów, tym leczenie będzie krótsze i mniej obciążające dla dziecka. Kiedy więc najlepiej zgłosić się do ortodonty? Jeśli widzimy niepokojące objawy, można to zrobić nawet w trzecim roku życia malucha.
Aparaty ruchome dla dzieci – jak wygląda leczenie?
Jedną z metod wykorzystywanych zarówno przy zębach mlecznych, jak i mieszanych, są aparaty ruchome. Aparaty ruchome, jak sama nazwa wskazuje, mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie przez dziecko.
Zazwyczaj lekarz zaleca, aby aparat ruchomy był założony przez kilkanaście godzin na dobę – zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Taki aparat może być zdejmowany, np. do posiłków czy w szkole, jednak to właśnie od systematyczności młodego pacjenta w głównej mierze zależą pozytywne efekty leczenia. Najlepsze rezultaty można zaobserwować u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, od 4 do 12 roku życia, czyli w fazie intensywnego wzrostu.
Samo leczenie rozpoczyna się od konsultacji i zebraniu wywiadu. Na tym etapie ortodonta rozpoznaje wadę, dobiera odpowiedni aparat i planuje leczenie. Każdy aparat wykonywany jest indywidualnie, na podstawie wycisków. Dziecko otrzymuje aparat do domu wraz ze specjalnym kluczykiem. Służy on do regulacji aparatu według określonego harmonogramu. Podczas leczenia konieczne jest stawianie się na wizyty kontrolne. W ich trakcie ortodonta ocenia postępy, reguluje aparat i przedstawia dokładne zalecenia dotyczące dalszego noszenia.
Rodzaje aparatów ruchomych
Istnieje kilka rodzajów aparatów ruchomych. Podstawowym z nich jest aparat jednoszczękowy, zbudowany z akrylowej płytki, łuku wargowego oraz klamer. Dodatkowo znajdziemy tam też śrubę, która zmienia szerokość aparatu i sprawia, że leczenie postępuje w pożądanym kierunku.
Innym rodzajem aparatu są aparaty dwuszczękowe. Podczas ich noszenia wykorzystuje się siłę mięśni pacjenta, która zostaje odpowiednio ukierunkowana. Ustawiają one łuki w prawidłowej pozycji i utrwalają prawidłowe nawyki.
Kolejnym aparatem jest Twin-Block – zbudowany z dwóch oddzielnych płyt, które w jamie ustnej łączą się w odpowiedni sposób.
Na oddzielną uwagę zasługują też płytki przedsionkowe oraz trainery. To proste aparaty, które zapobiegają rozwojowi niewielkich wad zgryzu lub niwelują nieprawidłowe nawyki.
Jak dbać o aparat ruchomy?
Aparat ruchomy to spora rewolucja w życiu malucha czy dziecka w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest, żeby wesprzeć młodego człowieka w leczeniu, wytłumaczyć mu korzyści płynące z noszenia aparatu i codziennie pomagać my w dbaniu o higienę.
Aparat ruchomy należy przechowywać w zamknięciu, w specjalnym pojemniku. Najlepiej, aby był on czyszczony dwa razy dziennie przy pomocy oddzielnej szczoteczki i środka myjącego – szarego mydła czy naturalnego płynu do mycia naczyń. Na rynku dostępne są także specjalne tabletki do czyszczenia aparatów. Ważne, aby do higieny przykładać się z dużą starannością. Unikniemy w ten sposób rozwoju bakterii, odkładania się kamienia i nieprzyjemnego zapachu.
Po umyciu dziecko może założyć aparat z powrotem – na czyste i umyte zęby – lub odłożyć go do pudełka. Pamiętajmy jednak, że aparat musi być całkowicie suchy.
Ile trwa leczenie aparatem ruchomym?
Czas leczenia aparatem ruchomym to kwestia indywidualna, uzależniona od wady pacjenta, stopnia jej zaawansowania, systematyczności i współpracy z ortodontą oraz rozwoju samego dziecka. Zwykle trwa około 2 lat, jednak czas ten może ulec wydłużeniu.