Aparaty stałe dla dzieci zakładane są zwykle w okolicach 12 roku życia pacjenta – czyli w momencie, gdy nie posiada już zębów mlecznych. Dzięki nim możemy korygować poważniejsze wady zgryzu lub wady, które nie zostały naprawione w ramach leczenia aparatem ruchomym. Jakie są rodzaje aparatów stałych, ile trwa leczenie i jak wpływa na codzienne życie dziecka?
Aparaty stałe składają się najczęściej z zamków przyklejanych do powierzchni zęba, łuku, czyli specjalnego drucika oraz ligatur – kolorowych gumek łączących oba elementy. Istnieje kilka rodzajów aparatów, które różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, a co za tym idzie – ceną oraz widocznością.
Aparat stały dla dziecka metalowy
Najpopularniejszym aparatem stałym dla dziecka jest aparat metalowy. Jego budowę opisaliśmy powyżej. Charakteryzuje go korzystna cena i duża skuteczność. Kolorowe gumki wymieniane podczas każdej wizyty kontrolnej są dla młodszych pacjentów dodatkową atrakcją oraz motywacją do leczenia.
Aparat stały dla dziecka estetyczny
Aparat estetyczny różni się od aparatu metalowego materiałem, z którego produkuje się zamki. W tym przypadku mogą to być: kompozyt, porcelana lub kryształ, które ortodonta dopasowuje kolorystycznie do zębów. Dzięki temu aparat staje się mniej widoczny. Jego cena jest jednak wyższa niż aparatu metalowego.
Aparat stały dla dziecka samoligaturujący
To aparat, w których zamiast kolorowych “gumek” mamy klapki utrzymujące łuk w zamkach. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy częstotliwość wizyt kontrolnych. Aparat ten może występować w wersji metalowej lub estetycznej.
Aparat lingwalny dla dziecka
W przeciwieństwie do opisanych wyżej rodzajów aparatów, mocuje się go po wewnętrznej stronie zębów. To sprawia, że staje się całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Zamki w aparacie lingwalnym tworzymy indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego jest to droższa forma leczenia.
Ile trwa leczenie aparatem stałym?
Długość leczenia aparatem stałym to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wady, stopnia jej zaawansowania, typu aparatu, a także współpracy młodego pacjenta z ortodontą. Zwykle leczenie trwa od 1,5 roku do nawet kilku lat. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym cały proces będzie szybszy i bardziej efektywny. Niezwykle ważna jest tu także systematyka w odbywaniu wizyt kontrolnych oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń ortodonty. “Wzorowi pacjenci” mogą liczyć na piękny uśmiech w krótszym czasie.
Jak aparat stały wpływa na życie dziecka?
Czasy, w których aparat stały kojarzył się wśród dzieci z czymś, czego należy się wstydzić, już dawno za nami. Upowszechnienie tej formy leczenia sprawia, że dzieci przywykły do widoku koleżanek i kolegów z aparatami, przez co same chętnie je noszą.
Co ważne, aparat stały w znaczący sposób nie zaburza codziennego funkcjonowania dziecka. Owszem, na początku leczenia czy po wizytach kontrolnych młody pacjent może odczuwać dyskomfort i ból związany z pracą aparatu. Podobnie musi przyzwyczaić się do gryzienia i wyrobić w sobie nowe nawyki higieniczne. Obejmują one mycie zębów po każdym posiłku i czyszczenie aparatu specjalnymi szczoteczkami.
Dodatkowo dziecko wraz z rodzicem powinni zgłaszać się na wizyty według określonego przez ortodontę harmonogramu. Zwykle mają one miejsce co ok. 4 tygodnie.
***
Szukasz ortodonty dla swojego dziecka? Chcesz założyć mu aparat stały? Umów się na wizytę i porozmawiaj z nami o możliwościach tej formy leczenia!