Ósemki, potocznie zwane zębami mądrości, potrafią uprzykrzyć pacjentom życie w najmniej oczekiwanym momencie. Główny problem stanowi najczęściej ich nieprawidłowe wyrzynanie lub zatrzymanie w kości. W pierwszym przypadku może to prowadzić do stanów zapalnych, stłoczenia zębów czy uszkodzenia sąsiadujących siódemek. To także większe ryzyko próchnicy. Nic dziwnego, że wielu z nas postanawia pozbyć się trzecich zębów trzonowych.
W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu ekstrakcji ósemek i rozprawiamy się z popularnymi mitami.
Czy ósemki są nam potrzebne?
Zęby mądrości należą do grupy tzw. narządów szczątkowych. Oznacza to, że w toku ewolucji straciły swoją pierwotną funkcję. Nasi przodkowie używali ich do rozdrabniania pokarmu, dziś za sprawą zmian w diecie okazują się całkowicie nieprzydatne. I zwyczajnie – często brakuje dla nich miejsca w szczęce, co jest źródłem opisanych wyżej problemów.
Czy trzeba usuwać ósemki?
Jeśli ósemki wyrzynają się prawidłowo i nie powodują żadnych dolegliwości – nie ma wskazań do ich usuwania. Warto jednak pamiętać o starannej higienie jamy ustnej i podczas szczotkowania nie omijać daleko osadzonych trzonowców. W profilaktyce pomocna okazuje się także regularna higienizacja zębów. W gabinecie Twój Dentysta Białystok higienizację wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszej technologii.
Czym są ósemki zatrzymane?
To sytuacja, w której ząb jest prawidłowo ukształtowany, ale nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Oznacza to, że utknął w kości szczęki – w całości lub częściowo. W takim przypadku konieczny jest zabieg chirurgiczny. Całą procedurę poprzedza analiza zdjęcia pantomograficznego, na podstawie którego lekarz ocenia położenie zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po dłutowaniu na dziąsło zakładane są szwy. Czas trwania jest zróżnicowany i wynosi od kilkunastu minut do około godziny. Po usunięciu ósemek pacjent otrzymuje wytyczne dotyczące dbania o ranę, tak aby rekonwalescencja przebiegała jak najszybciej.
Czy zawsze potrzebny jest zabieg chirurgiczny?
Nie. Jeśli ósemki są wyrżnięte, a ich położenie na to pozwala, dentysta może usunąć je za pomocą kleszczy i dźwigni – tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych zębów.
Czy usuwanie ósemek boli?
Cała procedura odbywa się w znieczuleniu, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. Dolegliwości mogą pojawić się za to po zabiegu i trwać przez kilka dni. Jak sobie pomóc? Można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Ból uśmierzają także zimne okłady czy specjalne płukanki. Ich zastosowanie warto jednak uprzednio skonsultować ze swoim dentystą. Pomocna jest ponadto lekka dieta, oparta na delikatnych zupach, jogurtach i miękkich produktach. Niezbędna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej.
Czy usunięcie ósemek niesie za sobą ryzyko powikłań?
Jak każdy zabieg, także usunięcie ósemek, może rodzić powikłania. Należą do nich m.in. szczękościsk, przedłużone krwawienie, obrzęk, zapalenie zębodołu czy porażenie nerwu. Ryzyko powikłań można zminimalizować poprzez trzymanie się zaleceń lekarza dotyczących dbania o ranę.
Usunięcie ósemki – jaka jest cena?
W gabinecie Twój Dentysta Białystok usunięcie ósemki to koszt 300-500 zł.
***
Zastanawiasz się nad usunięciem ósemek? Masz wskazania ortodontyczne do tego zabiegu? Umów się na wizytę!