Starcia, wyszczerbienia, mocne przebarwienia, defekty szkliwa – czy istnieje metoda, która pozwala szybko przywrócić zębom ich dawny wygląd? Tak! To bonding zębów – rodzaj odbudowy estetycznej, której dokonuje się przy użyciu żywic kompozytowych. Jej podstawową zaletą jest fakt, że nie wymaga mocnej ingerencji w naturalną strukturę kości i zazwyczaj wystarczy tylko jedna wizyta, aby uzyskać pożądane efekty.
Bonding polega na nałożeniu warstwy kompozytu na uprzednio przygotowaną powierzchnię zęba, aby “naprawić” niedoskonałości. Dentysta dobiera odpowiedni kolor materiału oraz modeluje go tak, by uzyskać pożądany kształt. Wszystko zostaje następnie utwardzone lampą polimeryzacyjną, wygładzone i wypolerowane. Rezultat? Równe, proste zęby, o naturalnym, estetycznym wyglądzie.
Zalety bondingu zębów
Bonding to zabieg, na który decydują się pacjenci oczekujący natychmiastowych efektów w przypadku jednego bądź kilku zębów. Wśród innych zalet bondingu wymienić można:
- Szybkość – jeśli poprawy wyglądu wymaga pojedynczy ząb, cała procedura nie trwa dłużej niż godzinę. To ważne w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń, np. wyszczerbienia przednich zębów, które znacząco wpływa na komfort codziennego życia. Ostateczny czas zabiegu to oczywiście kwestia indywidualna, uzależniona od konkretnego przypadku.
- Mała inwazyjność – bonding nie narusza struktury zęba, zdarza się jednak, że konieczna jest niewielka preparacja.
- Brak bólu – dyskomfort podczas bondingu jest minimalny, przez co nie trzeba stosować żadnego znieczulenia.
- Atrakcyjna cena – bonding jest tańszy niż wybielanie zębów czy nałożenie licówek ceramicznych, co czyni go bardziej dostępnym.
- Uniwersalność – dzięki tej metodzie możemy zmienić kształt, wielkość oraz kolor zębów. W niektórych przypadkach bonding może być alternatywą dla aparatu ortodontycznego, np. przy diastemie.
Wady bondingu
Jak każda metoda, także bonding posiada swoje wady. Przede wszystkim licówki kompozytowe powinny być polerowane raz w roku, co wymaga dodatkowej wizyty u dentysty. Drugą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest ich trwałość sięgająca pięciu lat. Po tym czasie bonding musi zostać powtórzony.
Jeśli chcemy, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej, ważne są: odpowiednia higiena jamy ustnej oraz zdrowe nawyki żywieniowe – ograniczenie kawy, herbaty, czerwonego wina czy rezygnacja z palenia papierosów. To szczególnie istotne, ponieważ licówki kompozytowe mogą ulegać przebarwieniom tak jak naturalne zęby.
Jak przygotować się do bondingu?
Mimo niewielkiej inwazyjności zabiegu, bonding wymaga odpowiedniego przygotowania jamy ustnej. Mowa tu przede wszystkim o pozbyciu się próchnicy, czyli przeprowadzeniu niezbędnego leczenia, oraz higienizacji. W gabinecie Twój Dentysta do zabiegu skalingu i piaskowania używamy nowoczesnego urządzenia – piaskarki EMS. Dzięki niej w bezpieczny i bezbolesny sposób pozbywamy się kamienia oraz osadu powstałego w wyniku nagromadzenia się biofilmu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Higienizacja zębów – bez bólu i dyskomfortu.
Niektórzy pacjenci dla uzyskania jeszcze lepszych efektów poddają się zabiegowi wstępnego wybielania zębów. W ten sposób dentysta może dobrać jaśniejszy kolor kompozytu i bardziej kompleksowo poprawić estetykę uśmiechu.
Przeciwwskazania? To przede wszystkim brak miejsca w zgryzie na licówki, mocno przebarwione zęby oraz obniżona wysokość zwarciowa.
Bonding zębów – przebieg zabiegu
Zabieg bondingu odbywa się w kilku etapach:
- Stworzenie planu leczenia – ustalenie, które zęby i w jakim zakresie zostaną poddane bondingowi.
- Test licówek w jamie ustnej pacjenta – potwierdzenie wyglądu, kształtu i barwy zębów.
- Oczyszczenie powierzchni zębów.
- Nałożenie na szkliwo łagodnego, nieszkodliwego dla niego kwasu – ma to na celu utworzenie mikroskopijnych wgłębień.
- Nałożenie żywicy kompozytowej i modelowanie.
- Naniesienie właściwego kompozytu.
- Utwardzenie lampą stomatologiczną.
- Wygładzanie i polerowanie.
Czy bonding niszczy zęby?
Jak już wspominaliśmy, bonding jest procedurą małoinwazyjną. Struktura szkliwa jest naruszana w niewielki sposób, co czyni zabieg bezpiecznym dla zębów. Metoda ta nie wymaga też ich szlifowania, jak to ma miejsce w przypadku licówek ceramicznych.
***
Chcesz wykonać bonding zębów? Marzy Ci się piękny uśmiech? Umów się na konsultację! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy podjąć decyzję co do wyboru najlepszej metody.