Uważasz, że Twoje dziecko jest za małe na wizytę u dentysty? Każda próba zajrzenia do jamy ustnej kończy się płaczem? Widzisz, że zęby malucha dopadła próchnica, ale wolisz nie narażać dziecka na stres, skoro mleczaki i tak wypadną?
Doskonale rozumiemy te obawy. Jednak chcemy Cię przekonać, że dbanie o zęby mleczne jest kluczowe dla zdrowia zębów stałych i… całego organizmu dziecka. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości, że kontrola u dentysty powinna być traktowana na równi z kontrolą u pediatry.
Kilka faktów o zębach mlecznych
Zacznijmy zatem od podstaw. Zęby mleczne rosną u dzieci od około szóstego do trzydziestego miesiąca życia. W sumie jest ich 20 – po 10 w szczęce i żuchwie. Charakteryzują się słabszą mineralizacją szkliwa, dlatego są bardziej podatne na próchnicę. Niestety, przez większość czasu rozwija się ona bez żadnych objawów i łatwo przenosi na inne zęby, także te stałe.
Zęby mleczne posiadają obręcze otaczające ich koronę oraz mniejsze i cieńsze korzenie. Wypadają między 6 a 12 rokiem życia dziecka. Jeśli stanie się to zbyt szybko, zęby stałe mogą nie być ustawione w odpowiedniej pozycji, co będzie skutkowało koniecznością leczenia ortodontycznego.
Próchnica a zdrowie dziecka
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy, jeśli chodzi o próchnicę zębów u dzieci. Przyczyn tego stanu rzeczy można doszukiwać się w przekonaniach dorosłych, według których leczenie zębów mlecznych jest uciążliwe, bolesne, stresujące i niepotrzebne. Dodatkowo rodzice “odpuszczają” higienę, wprowadzają do diety malucha dużo cukru i nie zgłaszają się na kontrole. A stąd już prosta droga do dużych problemów.
Należy wiedzieć, że próchnica wpływa nie tylko na jamę ustną, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Mowa tu na przykład o kłopotach z układem trawiennym, chorobach układu nerwowego i krążenia, alergiach, zapaleniu opon mózgowych czy nerek.
W świadomości wielu rodziców próchnica nie jest jednak chorobą, a etapem w rozwoju dziecka, którego nie da się uniknąć. Ale prawda jest zupełnie inna – przy odpowiedniej profilaktyce i nawykach żywieniowych, jak to ma miejsce na przykład w krajach skandynawskich, próchnica nie musi się pojawić! Aby tak się jednak stało, rodzice powinni przejąć odpowiedzialność za to, co je i jak dba o zęby ich dziecko.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę u dentysty?
Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Podczas niej lekarz oceni stan jamy ustnej i poinstruuje rodziców w kwestii higieny.
W naszym gabinecie dzieci można umówić na wizytę adaptacyjną. To przyjazne spotkanie mające na celu zaznajomić malucha z gabinetem, fotelem i personelem. Nie wykonuje się wtedy żadnych zabiegów – chodzi o to, aby młody człowiek poczuł się bezpiecznie i zbudował w sobie przekonanie, że wizyta u dentysty jest miłym, dobrym doświadczeniem.
Więcej o programie adaptacyjnym gabinetu Twój Dentysta przeczytasz w naszym wpisie: Dentysta dla dzieci – poznaj nasz program adaptacyjny!
Leczenie zębów u dzieci – jak przebiega?
Współczesne zabiegi dentystyczne u dzieci nie mają wiele wspólnego z tym, co niektórzy z nas pamiętają z własnego dzieciństwa. Stomatolodzy mają do wyboru różne metody uśmierzania bólu, wiedzą także, jak postąpić z maluchem, który odmawia współpracy. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednie podejście i samo otoczenie.
Zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej to m.in.: fluoryzacja, lakowanie, usuwanie zębów mlecznych czy leczenie próchnicy.
Fluoryzacja – polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym w składzie wysokie stężenie fluoru. Dzięki temu zęby zostają zabezpieczone przed próchnicą, zyskują też barierę, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego. Zabieg jest bezbolesny i trwa stosunkowo krótko.
Lakowanie – podobnie jak w przypadku fluoryzacji, także lakowanie zabezpiecza zęby przed próchnicą. Sam zabieg polega na pokryciu bruzd zębów specjalnym lakiem. Podczas całej procedury dziecko nie odczuwa bólu.
Usuwanie zębów mlecznych – w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie „mleczaków”, np. z przyczyn ortodontycznych czy w związku z zaawansowaną próchnicą. Maluch otrzymuje wtedy znieczulenie miejscowe.
Leczenie próchnicy – w zależności od stopnia zaawansowania choroby, dobiera się różne metody leczenia. Jedną z nich jest usunięcie ubytku i uzupełnienie go za pomocą plomby. Jeśli próchnica dotknie miazgi, wykonujemy leczenie kanałowe.
Leczenie zębów mlecznych – tak czy nie?
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule może być tylko jedna. Leczenie zębów mlecznych to konieczność, jeśli chcemy:
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad zgryzu,
- wypracować dobre nawyki związane z dbaniem o higienę jamy ustnej,
- zadbać o zdrowie całego organizmu dziecka,
- aby dziecko cieszyło się zdrowymi zębami stałymi,
- maluch nie odczuwał bólu związanego z zaawansowaną próchnicą/
Zapraszamy do naszego gabinetu na wizytę adaptacyjną!