Diastema to charakterystyczna przerwa między siekaczami. Jej powstanie może mieć związek z przerostem wędzidełka wargi górnej, brakiem siekaczy bocznych czy stożkowatymi dwójkami. W przypadku dzieci diastema jest zjawiskiem fizjologicznym i zazwyczaj znika po wyrżnięciu się stałych kłów. Czy każdą diastemę należy leczyć? Jakie metody mamy do wyboru?
Wyróżnia się trzy rodzaje diastemy ze względu na przyczynę:
- diastema prawdziwa – związana jest przerostem wędzidełka wargi górnej lub jego zbyt niskim przyczepem,
- diastema rzekoma – spowodowana nieprawidłową liczbą zębów (brakiem/nadmiarem) lub ich wielkością,
- diastema fizjologiczna – naturalna u dzieci w wieku 7-11 lat, ustępuje zazwyczaj samoistnie.
Aby dowiedzieć się, z jaką diastemą mamy do czynienia, należy skonsultować się ze stomatologiem lub ortodontą. Wykona on niezbędne badania i wskaże przyczynę problemu. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej metody leczenia. Jest ono zalecane szczególnie, jeśli przerwa między zębami wynosi ponad 2 mm.
Do czego może prowadzić nieleczona diastema?
Diastema kojarzona jest głównie z kwestiami estetycznymi, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Nieleczona szparowatość może bowiem prowadzić do licznych problemów, np. wad wymowy, pogłębionych wad zgryzu czy chorób dziąseł. Dlatego jeśli niepokoi nas ułożenie zębów lub zmagamy się z problemami z odpowiednią artykulacją niektórych głosek, warto udać się na konsultację do dnetysty i sprawdzić, co jest powodem takiej sytuacji.
Metody leczenia diastemy
Współcześnie istnieje wiele metod leczenia diastemy – w zależności od jej przyczyny, wieku pacjenta, stopnia zaawansowania wady oraz stanu zgryzu i całej jamy ustnej. To m.in. aparat ortodontyczny, nakładki ortodontyczne, leczenie protetyczne czy bonding zębów.
Aparat ortodontyczny
W przypadku diastemy prawdziwej podczas zabiegu chirurgicznego podcina się wędzidełko i zamyka szparę przy pomocy aparatu ortodontycznego. O tym, czy będzie to aparat stały czy ruchomy, decyduje lekarz. Tego typu leczenie trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Wiele zależy tu od stanu całego zgryzu i faktu, czy pozostałe zęby są ustawione prawidłowo, czy konieczna jest tu dodatkowa korekta.
Nakładki Pro Smile
Inną ciekawą metodą jest zastosowanie przezroczystych nakładek, które są alternatywą dla aparatów ortodontycznych. W naszym gabinecie proponujemy system Pro Smile.
Największą zaletą nakładek jest to, że pacjenci mogą ściągać je i zakładać ponownie samodzielnie – bez konieczności częstych wizyt w gabinecie. Kontrole odbywają się średnio co dwa miesiące, co ogranicza koszty i pozwala oszczędzać czas. Dodatkowo są one praktycznie niewidoczne, dzięki czemu nic nie zaburza estetyki uśmiechu. Nakładki ortodontyczne pozwalają też znacząco skrócić czas leczenia. W ich przypadku wynosi on od 6 do 12 miesięcy. Wszystko zależy jednak od wady zgryzu danego pacjenta oraz systematyczności w noszeniu aparatu.
Chcesz wiedzieć więcej o nakładkach ortodontycznych? Zajrzyj do wpisu: Pro Smile – system nakładkowego leczenia ortodontycznego.
Bonding zębów
Bonding zębów to rodzaj odbudowy estetycznej, której dokonuje się przy użyciu żywic kompozytowych. Jej podstawową zaletą jest fakt, że nie wymaga mocnej ingerencji w naturalną strukturę kości i zazwyczaj wystarczy tylko jedna wizyta, aby uzyskać pożądane efekty.
Dentysta dobiera odpowiedni kolor materiału oraz modeluje go tak, by uzyskać pożądany kształt. Wszystko zostaje następnie utwardzone lampą polimeryzacyjną, wygładzone i wypolerowane. Rezultat? Równe zęby, bez diastemy, o naturalnym, estetycznym wyglądzie.
Co ważne, metoda ta jest małoinwazyjna, ponieważ nie wymaga szlifowania zębów, jak to ma miejsce w przypadku licówek ceramicznych.
Więcej o bondingu przeczytasz tutaj: Bonding zębów, czyli szybka metamorfoza uśmiechu.
Leczenie protetyczne
Diastemę można też zamknąć przy pomocy leczenia protetycznego, na przykład licówek. To metoda dla osób, które oczekują natychmiastowych efektów. Sprawdzi się u pacjentów, u których diastema nie jest wadą zgryzu, ale ma znaczenie estetyczne.
Nałożenie licówek wiąże się z trwałym zeszlifowaniem zębów i umiejscowieniem na nich nakładek wykonanych z cienkiej warstwy materiału ceramicznego. Licówki są tworzone indywidualnie, dlatego do złudzenia przypominają zęby pacjenta. Dają też naturalny efekt, którego trwałość wynosi nawet kilkanaście lat.
Diastema – jakie leczenie wybrać?
Wybór metody zamykania diastemy powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem, który zdiagnozuje problem i przygotuje indywidualny plan leczenia. Zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.