Ekstrakcja zęba, czyli potocznie mówiąc – jego usunięcie – to procedura, której obawia się większość pacjentów. Warto wiedzieć, że zabieg ten wykonuje się dopiero, gdy istnieją ku temu wyraźne wskazania. Mogą to być, np.: zapalenie miazgi i tkanek twardych, stany chorobowe przyzębia czy zaplanowane leczenie ortodontyczne. O ekstrakcji zawsze decyduje lekarz, po dokładnym badaniu oraz analizie zdjęcia pantomograficznego lub RTG.
“Wyrwanie” zęba z pewnością nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Większość z nas może mieć dodatkowo wspomnienia z dzieciństwa, kiedy konieczne było usunięcie zębów mlecznych. Warto jednak wiedzieć, że współczesne metody pozwalają całkowicie pozbyć się bólu. Oczywiście – podczas zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wykonywaniem przez dentystę ruchów ekstrakcyjnych, jednak znieczulenie miejscowe skuteczne odcina nas od innych bodźców.
Jak przebiega ekstrakcja zęba?
Po podaniu znieczulenia, lekarz dokonuje zerwania więzadła okrężnego okalającego ząb. Następnie następuje zwichnięcie zęba – przerwanie włókien ozębnej i oddzielenie go od kości. Później dentysta wyjmuje ząb z zębodołu, oczyszcza go i zaopatruje ranę – za pomocą gazika lub szwów.
Gojenie rany trwa zwykle około tygodnia, chociaż wiele zależy tu od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu. Dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić. Ból, który może się nasilić po ustaniu znieczulenia, warto niwelować poprzez środki przeciwbólowe lub okłady z lodu.
Usuwanie ósemek
Bywa, że ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, przysparzają pacjentom sporo kłopotów. Pojawiają się one zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Przez fakt, że wyrastają w miejscu, do którego ciężko dotrzeć szczoteczką, szybko wdaje się w nie próchnica. U niektórych osób ósemki nie mieszczą się szczęce i naciskają na sąsiadujące zęby. Może to prowadzić do powstawania wad zgryzu. W innych przypadkach ósemki pozostają zatrzymane poziomo w dziąśle i powodują silne dolegliwości bólowe.
Usunięcie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Czasami jednak lekarz decyduje o przeprowadzeniu zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
Ból i obrzęk po zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez 2-3 dni. Na czas rekonwalescencji warto unikać palenia papierosów, kawy i ostrych potraw. Jamę ustną można płukać specjalnymi preparatami, a podczas szczotkowania należy zachować szczególną ostrożność. W kwestii tego, jak szybko wrócimy do zwykłego funkcjonowania, wiele zależy od nas samych. Jeśli będziemy się trzymać zaleceń dentysty, zmniejszymy ryzyko powikłań i ułatwimy gojenie się rany.
Warto też wiedzieć, że na drodze ewolucji ósemki praktycznie straciły swoją funkcję. Oznacza to, że nie są nam niezbędne do funkcjonowania. Z tego powodu zamiast leczyć je kanałowo, lepiej dokonać ich ekstrakcji i mówiąc wprost – pozbyć się problemu.