Do niedawna diagnoza stawiana przez stomatologa: leczenie kanałowe – brzmiało w uszach pacjenta niemal jak wyrok. Mając w pamięci przebyte doświadczenia albo historie znajomych, siedzący na fotelu stomatologicznym pacjent miał pewność, że będzie bolało. Jednak wcale nie musi tak być. Leczenie kanałowe w naszym gabinecie w Białymstoku odbywa się przy użyciu nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu ból redukowany jest do minimum.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Nowoczesne leczenie stomatologiczne niemal w ogóle nie boli. Nie ma bólu. Nie ma strachu. Chętniej wybieramy się na wizyty kontrolne, bo nie boimy się przykrych konsekwencji. W efekcie nasze zęby są zdrowe, a nasz uśmiech estetyczny.

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest popularnie nazywana „kanałówka”, kiedy przeprowadza się takie zabiegi?
– Leczenie endodontyczne, nazywane popularnie leczeniem kanałowym, polega na usunięciu zmienionej w wyniku zapalenia lub martwej miazgi zęba – zwanej potocznie przez pacjentów „nerwem” z komory i kanałów korzeniowych, opracowaniu ich – czyli dokładnym oczyszczeniu i szczelnym wypełnieniu odpowiednim preparatem – wyjaśnia lekarz stomatolog Zyta Grygutis – Mroczkowska z gabinetu „Twój Dentysta Białystok”, na ulicy Zachodniej 2F.
– Profesjonalnie przeprowadzone leczenie kanałowe może uratować ząb przed usunięciem. A przecież każdy własny ząb jest na wagę złota. Żadna, nawet najdoskonalsza proteza czy implant nie zastąpią nam naszego, własnego trzonowca – dodaje specjalistka.
Nadal w wielu gabinetach stomatologicznych leczenie kanałowe wykonywane jest ręcznie. Metoda ta nie daje jednak wysokiej gwarancji, jest zawodna i bywa przy tym bardzo bolesna dla pacjenta.
O powodzeniu leczenia decyduje bowiem:
- precyzja oczyszczenia,
- sposób wypełnienia kanałów,
- doświadczenie stomatologa.
A tego nie umożliwiają narzędzia ręczne. Na szczęście z pomocą dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów, przyszła nowoczesna technologia.
Nowoczesne narzędzia
Dziś trudno sobie wyobrazić profesjonalnie działający gabinet dentystyczny nie wyposażony w maszynowe narzędzia do opracowywania kanałów. Użycie cyfrowego endometra, który automatycznie określa głębokość kanałów oraz ich przebieg, pozwala na przeprowadzenie precyzyjnego, a dzięki temu bezbolesnego leczenia kanałowego. Dzięki temu urządzeniu można dokładnie wypełnić kanał bez ryzyka powikłań wynikających z niedopełnienia lub przepełnienia kanału.
– Ręczne leczenie kanałowe odbywało się najczęściej w trakcie trzech lub czterech wizyt! Dziś ten czas skraca się do dwóch, a na ogół jednej – wylicza stomatolog.
A płyną z tego oczywiste korzyści dla pacjenta – mniej wizyt – mniej czasu spędzonego na fotelu!