Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł i przyzębia. Najczęstszą dolegliwością w tym zakresie jest paradontoza. Parodontoza to utrzymujące się dłuższy czas zapalenie dziąseł i głębiej położonych tkanek. Dlaczego tak się dzieje? Zobacz, co na ten temat mówi lekarz stomatolog Zyta Grygutis-Mroczkowska, właścicielka gabinetu Twój Dentysta Białystok.
Jak powstaje parodontoza i na czym polega jej leczenie?
Paradontoza występuje w wyniku nagromadzenia się kamienia na zębach i w ich okolicach – na dziąsłach i w wypełnieniach protetycznych.
Przyczyny powstawania chorób przyzębia są zazwyczaj banalne – to niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej, nieusuwany kamień nazębny, zła dieta, papierosy. Do nieprzyjemnych dolegliwości mogą prowadzić także wady zgryzu, źle dobrane protezy czy bruksizm. Problemy z przyzębiem nierzadko towarzyszą również niektórym chorobom, np. cukrzycy czy bulimii. Wystąpić mogą ponadto u osób z obniżoną odpornością lub jako skutek uboczny stosowania niektórych leków.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularnie przeprowadzane zabiegi higieniczne polegające na usuwaniu osadu i kamienia. W moim gabinecie wykorzystuję do tego specjalistyczny sprzęt, taki jak skaler oraz piaskarkę.
Jakie mogą być skutki naszych zaniedbań? Bardzo poważną konsekwencją paradontozy są uszkodzenia tkanki mocującej zęby, odsłonięcia szyjek zębowych i korzenia, co może prowadzić do wypadania zębów.
W zależności od stopnia zaawansowania i postępu choroby lekarz dysponuje pełną gamą środków, dzięki którym rośnie szansa na uratowanie własnych zębów. W wyniku przeprowadzonej terapii na ogół już po kilku tygodniach pacjent może zapomnieć całkowicie o chorobie i bez obaw jeść zdrowe, chrupiące owoce czy warzywa.
Jakie objawy mogą wskazywać na problemy z przyzębiem?
Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z poniższych objawów, jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną:
- długotrwałe krwawienia z dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- obrzęki i tkliwość w jamie ustnej
- wrażliwość na słone i słodkie pokarmy
- ruszanie się zębów
- suchość w jamie ustanej
- nieprzyjemny zapach z ust
Nie zwlekaj! Im wcześniej lekarz wykryje chorobę, tym leczenie będzie krótsze, a Ty pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości.