Sezon na lody i chłodne napoje w pełni! Jednak nie dla każdego zimne posiłki kojarzą się z przyjemnością. Jeśli podczas ich jedzenia towarzyszy Ci ból i nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej, być może zmagasz się z nadwrażliwością zębów. Czym ona jest i czy da się coś zrobić, aby poprawić swój komfort życia – nie tylko latem?
Nadwrażliwość na bodźce spowodowana jest odsłonięciem zębiny, w której to znajdują się zakończenia nerwowe. W wyniku tego możemy odczuwać ból podczas spożywania zimnych lub ciepłych posiłków, słonego, słodkiego, kwaśnego jedzenia, ale także w trakcie szczotkowania zębów. Odsłonięcie zębiny może nastąpić na skutek uszkodzenia szkliwa lub cofnięcia się dziąsła.
Nadwrażliwość zębów – przyczyny
Wśród głównych winowajców takiego stanu rzeczy wymienia się:
– nieprawidłową higienę jamy ustnej (używanie zbyt twardych szczoteczek oraz dużej siły podczas mycia zębów),
– dietę negatywnie wpływającą na szkliwo (np. kwaśne, gazowane napoje),
– zgrzytanie zębami,
– choroby dziąseł,
– niektóre zabiegi dentystyczne, jak wybielanie zębów,
– mechaniczne uszkodzenia zębów (pęknięcia, złamania).
W celu określenia dokładnej przyczyny nadwrażliwości, najlepiej udać się do lekarza dentysty. Stomatolog oceni stan naszych zębów i zaproponuje adekwatne formy leczenia.
Sposoby na nadwrażliwość zębów
Wielu pacjentów latami zmaga się z nadwrażliwością zębów, ponieważ sądzą, że nic nie da się z tym zrobić. To jednak nieprawda. Często wystarczy wymiana pasty na taką, która zmniejsza dolegliwości. W jej składzie znajdziemy zazwyczaj azotan potasu, blokujący pobudliwość nerwów. Kolejnym związkiem jest fluorek cyny, który działa na podobnej zasadzie, ale ponadto zmniejsza światło kanalika zębowego, a nawet prowadzi do jego zamknięcia. Tak samo jak aminofluorek czy hydroksyapatyt. Dobrym uzupełnieniem zabiegów higienicznych jest także płyn do płukania jamy ustnej przeciw nadwrażliwości zębów.
Kolejną metodą radzenia sobie z nadwrażliwością zębów jest wymiana szczoteczki na taką z miękkim włosiem. Warto też zmienić technikę szczotkowania i ruchy w poziomie zastąpić ruchami “wymiatającymi” w kierunku od dziąsła do korony.
Jeśli dentysta uzna, że istnieje taka konieczność, może zaproponować usunięcie kamienia nazębnego czy lakierowanie preparatem zawierającym m.in. fluor oraz substancje uszczelniające.
Zmagasz się z nadwrażliwością zębów? Umów się na wizytę, poznaj przyczynę i zastosuj odpowiednie leczenie.