Zadaniem protezy zębowej jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Dla wielu osób, które mają za sobą utratę jednego lub kilku zębów, ważne są tu przede wszystkim względy estetyczne. Jednak piękny uśmiech to tylko połowa sukcesu. Kluczowe są bowiem kwestie zdrowotne oraz te związane z codziennym funkcjonowaniem – na przykład efektywnym gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Co należy wiedzieć o protezach zębowych – jakie są ich zalety i rodzaje? Sprawdźmy to!
Protetyka stomatologiczna polega na wykonywaniu uzupełnień w obrębie jamy ustnej oraz uzębienia. Współcześnie pacjenci mają do wyboru zarówno uzupełnienia stałe, jak i ruchome. Wybór odpowiedniej protezy jest zawsze kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników. Dlatego oceny tego, jaka proteza zębowa sprawdzi się w naszym przypadku, dokonuje lekarz stomatolog.
Dlaczego luki w uzębieniu należy uzupełniać?
Jak już wspominaliśmy na początku, brak zęba lub kilku zębów niesie za sobą konkretne konsekwencje. Taka sytuacja może prowadzić do wad zgryzu czy nieprawidłowego funkcjonowania stawów żuchwowych. Luka w dziąśle niekorzystnie wpływa też na sąsiadujące zęby, które tracą swoje oparcie. Z czasem mogą zacząć się chwiać i być bardziej podatne na uszkodzenia.
Brak zębów zaburza też proces żucia, może prowadzić do wad wymowy, a także znacząco obniżyć komfort życia oraz samoocenę. Niepełne uzębienie rodzi niechęć do swobodnego uśmiechania się, a nawet rozmowy z drugim człowiekiem.
Na szczęście pacjenci nie są pozostawieni sami sobie. Nowoczesne materiały protetyczne oraz różne techniki pozwalają odtworzyć brakujące zęby w taki sposób, aby różnica była praktycznie niezauważalna.
Protezy ruchome – akrylowe, szkieletowe, nakładkowe
Jak sama nazwa wskazuje, protezy ruchome można samodzielnie wkładać i zdejmować – w dowolnym momencie. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, jednak niesie za sobą ograniczony komfort użytkowania. Proteza akrylowa nie przywraca pełnej funkcjonalności jamy ustnej, z czasem może stać się niedopasowana, a pod jej powierzchnią mogą gromadzić się drobinki pokarmów. Jej zaletą jest niska cena oraz fakt, że dobrze imituje naturalne uzębienie.
Innym typem protezy ruchomej jest proteza szkieletowa. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w bocznych odcinkach łuków zębowych. Mocowana jest przy pomocy metalowych klamer, co minimalizuje ryzyko wypadnięcia.
Proteza nakładkowa natomiast opiera się na korzeniach zębów lub implantach. To zapewnia jej dużą trwałość, stabilność oraz wygodę użytkowania. Charakteryzuje się szybkim okresem adaptacyjnym i daje naturalne odczucia przy mówieniu czy żuciu.
Mosty i implanty
Most to połączone ze sobą korony, z których dwie zewnętrzne nakładane są na istniejące zęby, a środkowe (jedna, dwie lub trzy) stanowią uzupełnienie braku. Ta metoda pozwala cieszyć się zębami przez długie lata, bez specjalnych zabiegów higienicznych związanych z utrzymaniem protezy. Daje też większy komfort, ponieważ most nie jest odbierany przez pacjenta jako ciało obce w jego jamie ustnej. Wymaga jednak oszlifowania zębów filarowych, co jest działaniem nieodwracalnym.
Kolejną metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty. To nowoczesny, a także najbardziej fizjologiczny sposób na przywrócenie sobie pełnego uśmiechu. Implant z koroną do złudzenia przypomina naturalny ząb, dzięki czemu nasz uśmiech zachowuje swoją estetykę. Implant składa się z trzech części: filaru, czyli specjalnej, najczęściej tytanowej śruby zastępującej korzeń, łącznika oraz porcelanowej korony protetycznej. Dzięki swojej budowie implant jest trwały oraz stabilny – umożliwia gryzienie i żucie pokarmów bez obaw o uszkodzenia. Więcej na temat implantów przeczytasz w naszym artykule: Implanty zębowe – przywróć sobie pełen uśmiech.
Korony i licówki – uzupełnienia protetyczne
Innymi metodami wykorzystywanymi przez protetyka są korony oraz licówki.
Korona – wykonana ze specjalnego materiału (np. porcelany) “przykrywa” zniszczoną, naturalną koronę zęba. Dzięki temu odzyskuje on swój wygląd oraz funkcję. Polecana jest szczególnie w przypadku mechanicznego uszkodzenia zęba czy zaawansowanej próchnicy.
Licówki – to płaskie płatki umieszczane na powierzchni naturalnego zęba, które maskują wszelkie przebarwienia, nierówności czy niedoskonałości. Mogą też wyrównywać zgryz, niwelować przerwy między zębami czy wydłużać je. W efekcie otrzymujemy piękny i trwały uśmiech na lata.
Jak przygotować się leczenia protetycznego?
Leczenie protetyczne do wieloetapowy proces, do którego należy się przygotować. Kluczową sprawą jest pozbycie się próchnicy, stanu zapalnego dziąseł oraz kamienia nazębnego. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wielu późniejszych problemów. Niezbędna jest ponadto dokładna higiena jamy ustnej i wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków dotyczących czyszczenia zębów.