Dobry ortodonta w Białymstoku? Od grudnia zespół gabinetu Twój Dentysta zasiliła lek. dent. specjalistka ortodoncji Marta Kotowicz Kraszewska! Nasi pacjenci mogą więc już korzystać z profesjonalnych konsultacji, a także podjąć kompleksowe leczenie ortodontyczne. Do wyboru mają różne metody – aparaty stałe oraz ruchome, w tym nakładki ortodontyczne Pro Smile.
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad twarzowo-szczękowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębów. Wbrew mitom, leczeniu ortodontycznemu może poddać się praktycznie każdy, niezależnie od wieku. Aparaty nie są więc zarezerwowane wyłącznie dla dzieci czy osób młodych. Do ortodonty zgłaszają się pacjenci w różnym wieku, co świadczy o wzroście poziomu wiedzy na temat korzyści płynących z posiadania równego zgryzu.
Z jakimi problemami borykamy się najczęściej? Dotyczą one przede wszystkim:
- stłoczenia zębów,
- szparowatości, czyli widocznych odstępów między zębami,
- zatrzymania zębów,
- braku zawiązków zębowych.
Wady te mogą nie tylko zaburzać estetykę naszego uśmiechu, ale też powodować trudności z jedzeniem, mową, próchnicą czy dziąsłami. Właśnie dlatego w ortodoncji ważne są nie tylko kwestie wizualne, ale przede wszystkim – zdrowotne. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Metody leczenia ortodontycznego – aparaty stałe, ruchome, nakładki ortodontyczne
W naszym gabinecie pacjenci mogą skorzystać z popularnych i skutecznych metod leczenia ortodontycznego. To m.in. aparaty stałe i aparaty ruchome, w tym przezroczyste aparaty nakładkowe. Wybór odpowiedniego sposobu korygowania wady zgryzu zależy od pacjenta, który po szczegółowej konsultacji otrzymuje od ortodonty sugestie dotyczące wyboru optymalnej formy.
Więcej na temat typów aparatów ortodontycznych przeczytacie w naszych wpisach: Aparaty ortodontyczne stałe dla dzieci, Aparaty ortodontyczne ruchome dla dzieci oraz Aparaty stałe i ruchome dla dorosłych.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Aby przystąpić do leczenia ortodontycznego, pacjent powinien pozbyć się próchnicy oraz ewentualnych stanów zapalnych dziąseł czy przyzębia. Wszystko to może zrobić na miejscu, w naszym gabinecie.
Leczenie zakłada kilka etapów i zwykle bywa rozłożone w czasie od roku do nawet na kilku lat.
Etap 1. Konsultacja.
Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i bada jego jamę ustną. Rozpoznaje w ten sposób wadę oraz stopień jej zaawansowania. Lekarz zwraca uwagę nie tylko na same zęby, ale także na język, wargi, dziąsła czy stawy skroniowo-żuchwowe. Zwykle zleca też wykonanie pantomogramu oraz cefalogramu. Robi ponadto zwykłe zdjęcie zębów i wykonuje wyciski do wykonania gipsowych modeli.
Etap 2. Plan leczenia.
Na kolejnej wizycie pacjentowi przedstawiany jest plan leczenia, opracowany po dokładnej analizie zebranych wyników badań oraz zdjęć. Lekarz proponuje także konkretny aparat ortodontyczny, który najlepiej sprawdzi się w przypadku danej wady. Pod uwagę brane są także kwestie finansowe, ponieważ aparaty różnią się między sobą cenami. Plan zawiera wstępny harmonogram wizyt kontrolnych, kosztorys oraz szacowany czas leczenia. Po akceptacji i szczegółowym omówieniu, plan zostaje podpisany przez pacjenta oraz lekarza.
Etap 3. Założenie aparatu ortodontycznego.
Założenie aparatu ortodontycznego bywa poprzedzone założeniem na kilka dni specjalnych gumek w celu rozsunięcia zębów. Jest to niezbędne do nałożenia pierścieni na zęby trzonowe. Później następuje dokładne czyszczenie zębów i przyklejenie zamków. W zamki wkładany jest łuk, czyli specjalny drucik, którego zadaniem jest prostowanie zębów. Na koniec nakładane są ligatury, czyli tzw. gumki.
Etap 4. Wizyty kontrolne.
Są one niezbędne, a o ich częstotliwości decyduje ortodonta. Zwykle wizyty kontrolne mają miejsce co 4, 6 lub 8 tygodni. W ich trakcie lekarz ocenia postępy, wymienia łuki oraz ligatury.
Etap 5. Zdjęcie aparatu.
Po naprawieniu wady pacjent może wreszcie udać się na zdjęcie aparatu. Jest ono bezbolesne i stosunkowo szybkie. Później z zębów usuwany jest kamień, są one czyszczone i polerowane. Następnie ponownie wykonywany jest wycisk – w celu przygotowania nakładki retencyjnej oraz modelu końcowego.
Etap 6. Retencja.
Ostatni etap leczenia ortodontycznego ma na celu utrwalenie osiągniętych efektów. Dlatego tak ważne jest, aby nie pomijać go i pomimo zdjętego aparatu, stosować się do zaleceń lekarza. Retencja zwykle odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nakładka, którą pacjent musi nosić przez określony czas – na początku przez całą dobę, później przez kilka godzin dziennie lub w nocy. Drugą opcją jest retainer, czyli cienki drucik nakładany na stałe po zewnętrznej stronie zębów.
Twój ortodonta w Białymstoku – umów się na wizytę!
Jeśli zmagasz Ty lub Twoje dziecko zmagacie się z wadą zgryzu, zachęcamy do umówienia się na pierwszą konsultację z ortodontą. Dużą zaletą naszego gabinetu jest fakt, że zarówno samo leczenie, jak i przygotowanie do niego, odbywa się w jednym miejscu. To pozwala oszczędzać czas i nie martwić się o poszukiwanie stomatologa, np. do wykonania ekstrakcji zęba czy piaskowania.
Nasi wykwalifikowani specjaliści do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie i chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Serdecznie zapraszamy!
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ <<ORTODONTA W BIAŁYMSTOKU >>