Wybielanie zębów martwych to zabieg, który pozwala przywrócić estetykę uśmiechu, co jest szczególnie ważne w przypadku siekaczy i kłów. Ciemny kolor widoczny podczas mówienia czy spontanicznych reakcji negatywnie wpływa na komfort psychiczny pacjenta i może być przyczyną kompleksów. Istnieją jednak skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Zęby martwe pozbawione są żywej miazgi, która z czasem ciemnieje i przybiera siny odcień. W efekcie ząb staje się kruchy delikatny. Przyczyną tego stanu rzeczy może być leczenie kanałowe, zaawansowana próchnica bądź przebyty uraz mechaniczny. Co ważne, w przypadku zębów martwych standardowe metody wybielania, np. wybielanie lampą czy nakładkami, nie są skuteczne. Wszystko dlatego, że procesy zmiany koloru zachodzą od środka, wymagają więc odmiennych technik.
Zęby martwe najczęściej wybiela się przy użyciu specjalnych preparatów umieszczanych wewnątrz zęba. Można też zdecydować się na licówki bądź koronę protetyczną. Przyjrzyjmy się bliżej tym metodom.
Wybielanie zębów martwych
Zabieg ten polega na umieszczeniu w komorze zęba specjalistycznego środka wybielającego, który lekarz dentysta zabezpiecza opatrunkiem. Wkład wymieniany jest co kilka dni do momentu uzyskania satysfakcjonującego pacjenta efektu.
Cała procedura poprzedzona zostaje wykonaniem zdjęcia RTG. Jego analiza pozwala ocenić, czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone poprawnie. Po przejściu cyklu wybielania ząb zamykany jest przy pomocy wypełnienia kompozytowego.
Przed wybielaniem zęba martwego metodą walking bleach warto poddać się zabiegowi profesjonalnej higienizacji. Higienizacja zębów polega na usunięciu kamienia oraz płytki nazębnej. Minimalizuje to ryzyko powstawania próchnicy, chorób przyzębia oraz poprawia wygląd uśmiechu.
W naszym gabinecie Twój Dentysta w Białymstoku higienizację wykonujemy przy użyciu nowoczesnego urządzenia. Ta innowacyjna technologia nie niszczy struktur zęba i usuwa 100% biofilmu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, pozwala pozbyć się przebarwień i pozostawia uczucie czystości na długi czas.
Przeczytaj także: Higienizacja zębów – bez bólu i dyskomfortu
A może korona protetyczna
Inną metodą pozwalającą przywrócić zębom martwym korzystny wygląd, jest zastosowanie korony protetycznej. Warto to zrobić w przypadku, gdy naturalna korona jest już zniszczona i osłabiona. To rozwiązanie odbudowuje ząb i zapobiega jego złamaniu czy ukruszeniu.
Korona wykonana jest ze specjalnego materiału (np. porcelany) “przykrywa” zniszczoną powierzchnię martwego zęba. Dzięki temu odzyskuje on swój wygląd oraz funkcję.
Warto przy tym pamiętać, że leczenie protetyczne do wieloetapowy proces, do którego należy się przygotować. Kluczową sprawą jest pozbycie się próchnicy, stanu zapalnego dziąseł oraz kamienia nazębnego. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wielu późniejszych problemów.
Wybielanie zębów martwych – co wybrać?
Leczenie zębów martwych jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Utrzymujący się stan zapalny może być bowiem przyczyną wielu problemów. Wybielanie powinno być więc końcowym etapem, po przeprowadzeniu leczenia kanałowego.
O wyborze odpowiedniej metody decyduje lekarz dentysta. Na podstawie zdjęcia ocenia on wszystkie zmiany i stopień zniszczenia zęba. W ten sposób jest w stanie dobrać optymalną formę zabiegu, która wpłynie na wygląd i zabezpieczy ząb przed dalszymi uszkodzeniami.