Powszechnie wiadomo, że codzienna dbałość o zęby jest skuteczną bronią w walce z różnorakimi chorobami zębów i dziąseł. Aby jednak owa broń nie okazała się tylko zwykłą atrapą, musimy robić to solidnie. Oprócz odpowiedniej higieny, ważny jest ponadto regularny przegląd zębów. Wykonywany dwa razy do roku w gabinecie dentystycznym pozwala zminimalizować ryzyko, np. rozwijania się próchnicy.
Przegląd jamy ustnej – na czym polega?
Podczas przeglądu jamy ustnej lekarz dentysta ocenia stan naszych zębów, dziąseł, języka oraz śluzówki. Sprawdza istniejące już plomby, przygląda się jakości szkliwa, a także określa stopień osadzania się płytki nazębnej i kamienia. W trakcie wizyty kontrolnej przeprowadzany jest ponadto wywiad dotyczący nawyków żywieniowych oraz higienicznych.
Dzięki przeglądowi stomatolog jest w stanie zdiagnozować wiele problemów, np. ubytki spowodowane próchnicą. Ich uzupełnienie na wczesnym etapie pozwoli uniknąć bólu oraz konieczności dłuższego leczenia.
Przegląd zębów to nie wszystko – jak jeszcze dbać o zdrowy uśmiech?
Regularny przegląd jamy ustnej to jeden z filarów profilaktyki. Jednak nawet częste wizyty w gabinecie dentystycznym nie wystarczą, aby właściwie zadbać o zdrowy uśmiech. Istotne są także codzienne zabiegi higieniczne.
Zaleca się mycie zębów minimum dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. Oczywiście idealnie by było, gdybyśmy powtarzali te czynności po każdym posiłku. Raz dziennie należy też płukać usta specjalnym płynem zawierającym fluor, który poprawia oddech, ale też przyczynia się do walki z groźnymi bakteriami. Dopełnieniem tego swoistego rytuału powinno być również czyszczenie szczelin międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznych.
Jak myć zęby?
W teorii wszystko wydaje się proste, jednak w praktyce okazuje się, że wciąż ogromna część naszego społeczeństwa nie ma pojęcia, jak prawidłowo szczotkować zęby.
– Z mojego doświadczenia wynika, że wciąż wiele osób, mimo że codziennie czyści zęby, robi to po prostu nieprawidłowo. To niby z pozoru prozaiczna czynność – zwykłe mycie zębów – ale okazuje się, że naprawdę nie wiemy, jak to robić dobrze – mówi lekarz dentysta Zyta Grygutis – Mroczkowska, która prowadzi gabinet stomatologiczny w Białymstoku.
Przyczyna tkwi w zaniedbaniach edukacyjnych w tym zakresie. Już na etapie przedszkola, dzieci powinny odbywać cykliczne spotkania z „Panią od ząbków”, która w przystępny sposób wytłumaczy, jak szczotkować. Wina leży też po stronie rodziców, którzy przekazują swoim pociechom złe nawyki i utrwalają niepoprawne wzorce.
– Trzeba zwrócić się do stomatologa, aby ten poinstruował nas i przekazał wskazówki, w jaki sposób należy szczotkować zęby, aby była to czynność skuteczna, a nie jedynie sztuka dla sztuki. Nie powinniśmy się przy tym wstydzić. Tu chodzi przecież o przyszłość naszych zębów – przekonuje doktor Zyta Mroczkowska.
Chcesz wiedzieć więcej na temat odpowiedniej higieny jamy ustnej? Zajrzyj do naszego wpisu: Szczoteczka, płyn, pasta… Profilaktyka to podstawa!