Implanty zębowe to nowoczesny i bezpieczny sposób odbudowy utraconych zębów. Dzięki zaawansowanym technikom implant jest w stanie zastąpić naturalny ząb i przejąć wszystkie jego funkcje. To rozwiązanie przynosi więc same korzyści.
Implanty zębowe to najbardziej fizjologiczna metoda odtworzenia utraconego uzębienia. Dlaczego? Ponieważ już po kilku tygodniach zaczyna trwale zrastać się z kością, co zapobiega powstawaniu procesów zanikowych. Implant z koroną do złudzenia przypomina też naturalny ząb, dzięki czemu nasz uśmiech zachowuje swoją estetykę.
W przypadku utraty zęba, warto reagować jak najszybciej. Luka powinna zostać wypełniona zanim kość zaniknie. W przeciwnym wypadku pozostanie nam np. proteza. Dlatego implantację można zaplanować od razu po usunięciu zęba lub kilka tygodni później. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.
Implant składa się z trzech części: filaru, czyli specjalnej, najczęściej tytanowej śruby zastępującej korzeń, łącznika oraz porcelanowej korony protetycznej. Dzięki swojej budowie implant jest trwały oraz stabilny – umożliwia gryzienie i żucie pokarmów bez obaw o uszkodzenia.
Implanty zębowe – jak przebiega zabieg implantacji zęba?
Po etapie diagnostycznym (to znaczy konsultacji, badaniach i zdjęciach), następuje etap chirurgiczny. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje otwór w kości pod filar. W to miejsce wkręcany zostaje implant. W procedurze dwufazowej po wkręceniu śruby zamykającej, zszywa się dziąsło i pozostawia je do zagojenia i zrośnięcia implantu z kością (tzw. osteointegracja). Trwa to od 2 do 6 miesięcy. Po tym czasie następuje wymiana śruby zamykającej na gojącą. Po zagojeniu się dziąsła można pobrać wycisk pod odbudowę protetyczną.
Czasami wykonuje się także zabieg jednofazowy – od razu mocując śrubę gojącą. Wymaga to jednak od pacjenta zachowania niezwykle wysokich standardów higieny, ponieważ zabieg jednofazowy zwiększa ryzyko stanów zapalnych.
Etap protetyczny polega na pobraniu wycisków i wykonaniu protetycznego uzupełnienia. Najczęściej stosuje się korony porcelanowe, które wyglądem są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów. Po przytwierdzeniu ich w odpowiednim miejscu, można już uśmiechać się od ucha do ucha.
Żywotność implantów uzależniona jest od mnóstwa czynników, jednak przy odpowiedniej higienie jamy ustnej będą nam służyć przez wiele, wiele lat.
Wskazania po implantacji zębów:
Po implantacji zębów pacjent powinien trzymać się kilku wytycznych:
- należy stosować zimne okłady, “oszczędzać” miejsce wszczepienia implantu,
- zabrania się palenia papierosów – dym tytoniowy znacząco utrudnia gojenie,
- należy płukać jamę ustną specjalnymi preparatami medycznymi
- warto używać miękkiej szczoteczki,
- w miarę możliwości unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Implanty zębowe – czy zabieg implantacji zębów boli?
Zabiegi implantacyjne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas całej procedury pacjent nie odczuwa bólu. Dolegliwości mogą natomiast pojawić się, gdy znieczulenie przestaje działać. Zazwyczaj wystarczy jednak środek przeciwbólowy, aby pozbyć się uczucia dyskomfortu.
Należy też pamiętać, że implantacja zębów to procedura rozłożona w czasie, która wymaga kilku wizyt, wykonania tomografii komputerowej, a nawet badań ogólnomedycznych. Od naszych pacjentów wiemy jednak, że naprawdę warto! To inwestycja nie tylko w poprawę estetyki uśmiechu, ale też po prostu – komfortu życia.