Skaling oraz piaskowanie zębów to jedne z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Dzięki nim w prosty sposób pozbędziemy się kamienia nazębnego oraz osadu, który gromadzi się w wyniku nieprawidłowej diety, używek czy niedokładnej higieny jamy ustnej. Kiedy powinniśmy wykonać skaling lub piaskowanie? Podpowiadamy!
Kamień nazębny – czym jest i jak powstaje?
Nasze zęby pokryte są płytką nazębną – miękkim osadem składającym się w głównej mierze z bakterii. Jeśli szczotkujemy i nitkujemy zęby dokładnie i regularnie, np. po każdym posiłku, możemy ją usunąć. Problem pojawia się w sytuacji, gdy standardowe zabiegi higieniczne nie są wystarczające lub są zbyt rzadkie. Wtedy płytka narasta, nasycając się związkami mineralnymi zawartymi w ślinie. W efekcie osad zaczyna twardnieć i zamienia się w kamień nazębny.
Kamień nazębny “lubi” trudno dostępne miejsca, dlatego nawet gdy w kwestii higieny nie mamy sobie nic do zarzucenia, warto raz na pół roku udać się do dentysty, który oceni stan naszej jamy ustnej. Może się bowiem okazać, że mimo codziennych starań, kamień i tak osadził się, np. na powierzchniach stycznych czy w okolicach szyjek zębowych. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie zabiegów – skalingu lub piaskowania albo obu jednocześnie.
Skaling – na czym polega?
Skaling to mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego. Zazwyczaj odbywa się przy pomocy narzędzia zwanego skalerem. Lekarz dentysta przykłada jego końcówkę do zęba, a ultradźwięki rozbijają powierzchnię kamienia. Zabieg ten najlepiej wykonywać raz na 6 miesięcy lub częściej – według potrzeby. Sama procedura jest raczej bezbolesna – w niektórych przypadkach pacjenci odczuwają jedynie lekki dyskomfort.
Piaskowanie zębów – czym jest?
Piaskowanie zębów ma na celu pozbycie się osadu. W tym przypadku wykorzystuje się specjalną zawiesinę, składającą się z tzw. piasku stomatologicznego. Jej cząsteczki dokładnie czyszczą nasze zęby, nawet w trudno dostępnych miejscach – tam, gdzie zwykle nie docieramy zwykłą szczoteczką. Dzięki temu możemy pozbyć się przebarwień, a także zabezpieczyć się przed rozwojem próchnicy. Zabieg najlepiej wykonywać nie rzadziej niż raz na pół roku.
Skaling czy piaskowanie – co wybrać?
Tę decyzję najlepiej pozostawić stomatologowi. Tylko on jest w stanie dokonać prawidłowej oceny naszych zębów i wskazać, który zabieg jest bardziej wskazany. Co ważne, czasami podczas jednej wizyty można wykonać obie procedury, które w doskonały sposób uzupełniają się nawzajem.
Kamień nazębny – konsekwencje dla zdrowia
Kamień oraz osad nazębny należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Owszem, po zabiegach nasze zęby są czyste, lśniące i bielsze, jednak priorytetem są kwestie zdrowotne. Warto bowiem wiedzieć, że bakterie bytujące w naszej jamie ustnej mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, paradontozy, uszkodzeń szkliwa, powstawania ubytków i próchnicy. Są też odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.
Jak zapobiegać powstawaniu osadu i kamienia?
Podstawą jest oczywiście odpowiednia profilaktyka. Powstawaniu osadu, kamienia i przebarwień sprzyjają: dieta bogata w kawę, herbatę, czerwone wino, palenie papierosów, wady zgryzu czy noszenie aparatu ortodontycznego. Dlatego warto:
– dokładnie szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku;
– używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej;
– regularnie udawać się na przeglądy stomatologiczne.
Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz wykonywałeś skaling lub piaskowanie zębów? Umów się już dziś na wizytę!